Żyjemy w czasach wygody i dobrobytu. Szybko potwierdzi to krótki rzut oka w przeszłość, na problemy trapiące naszych przodków. Nie oznacza to jednak, że nie mamy strapień, z którymi musimy walczyć. Jednym z nich są schorzenia psychiczne, coraz częściej dotykające młodych ludzi. Skala zjawiska wymaga wiedzy i działań. Właśnie dlatego warto wziąć udział w Human Week!

Każda cywilizacja cierpi na jakieś choroby. Kiedyś wynikały z braku higieny, wiedzy czy lekarstw. Współcześnie, nawet w okresie pandemii covid-19, coraz więcej mówi się o potrzebie rozwoju psychiatrii. Od początku lat 90. stale rośnie liczba osób z depresją, lękami, zaburzeniami odżywiania, nadużywaniem zakazanych substancji. Te wszystkie choroby potęguje uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych, co dotyka głównie młodych ludzi. To właśnie troska o młodzież będzie tematem przewodnim II Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.  

Poważne wyzwanie

Liczby, które podają psychiatrzy są bardzo niepokojące. Ich zdaniem co czwarte dziecko w Polsce wymaga konsultacji psychiatrycznej, terapii lub wsparcia psychologa. To około 600 tysięcy młodych pacjentów! Często nie radzą sobie z wszechobecnym hejtem oraz brakiem akceptacji. Wpadają w depresję, mają zaburzenia odżywiania, sięgają po narkotyki i dopalacze. Żeby lepiej zobrazować skalę problemu warto zauważyć, że już dziś, główną przyczyną śmierci wśród Polaków w wieku 15-19 lat są… samobójstwa. Tymczasem lekarze zajmujący się problemem twierdzą, że takich zgonów jest trzy razy więcej niż w oficjalnych statystykach.

Jeśli do tego zestawienia dodamy problemy placówek, mających za zadanie leczyć schorzenia psychiczne u młodych ludzi, to mamy przed sobą naprawdę ogromne wyzwanie. W szpitalach psychiatrycznych dla dzieci brakuje łóżek, wykwalifikowanego personelu i lekarzy. Za mało jest również psychoterapeutów, którzy specjalizują się w pracy z młodzieżą. Dotyczy to zarówno pomocy dostępnej publicznie, jak i prywatnie.

Cytując klasyka, można więc zapytać „Quo vadis psychiatrio”? I właśnie na tak zadane pytanie odpowiedzą prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec oraz prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, którzy w środę 7 października o 16:00 będą rozmawiać podczas Human Week. Jednym z tematów będzie trwająca od kilku lat reforma systemu.

Kto jest odpowiedzialny?

Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie skąd biorą się kłopoty psychiczne u młodzieży. Wiele z nich ma swoje źródło w grupie rówieśniczej, czy internecie, ale pierwszym kierunkiem, w który powinniśmy spojrzeć jest dom. To co dzieje się w rodzinie jest najważniejsze i wpływa na nas już od momentu urodzenia, co podkreśla Maja Zagajewska, prowadząca „Zielony Domek” w Krakowie. W czasie Human Week skupi się na problemie depresji poporodowej w ramach wykładu „Pierwsze chwile, pierwsze szanse”.

Co wydaje się oczywiste, występowaniu problemów psychicznych u dzieci sprzyja przemoc domowa. Jaki wpływ ma taka przemoc na rozwój dziecka opowie z kolei dr n. med. Krzysztof Szwajca i będzie to wykład obowiązkowy oraz uświadamiający dla każdego rodzica. Bo krzywda nie jedno ma imię i nie oznacza tylko przemocy fizycznej.

Niemniej ważne na późniejszym etapie dorastania jest obserwowanie konfliktów i sporów ideologicznych wśród dorosłych. Często przekładają się one na relacje między nastolatkami. W ich efekcie może pojawić się agresja i prześladowanie, a także dylematy związane z orientacją seksualną. Ten temat wybrzmi podczas ostatniego wykładu, w piątkowy wieczór 9 października, a poprowadzi go mgr Marta Dora.

Co należy zrobić?

Obok świadomości problemu potrzebne nam jest przede wszystkim działanie. Działania systemowe zostały już podjęte. Od kwietnia bieżącego roku, młodych pacjentów w Polsce przyjmuje już 127 Środowiskowych Centrów Psychologicznych. Można tam zgłosić się po pomoc, poradę, zostać przyjętym na psychoterapię. W kolejnych krokach mają powstawać następne ośrodki, które zapewnią opiekę ambulatoryjną i stacjonarną.

Najważniejsze, by kształcić specjalistów i tworzyć programy profilaktyki, które będą działać już w okresie po narodzinach dziecka oraz w kolejnych etapach rozwoju. Dzięki temu będzie można uniknąć wielu problemów, a z dużą ich liczbą poradzić bez użycia leków – jedynie w oparciu o psychoterapię.

Dr hab. n. med. Maciej Pilecki podkreśla, że ogromny ciężar spoczywa na barkach dorosłych, którzy muszą uczyć swoje dzieci i podopiecznych dialogu, szacunku dla drugiego człowieka, jego poglądów i odmienności. Zamiast polaryzowania i wprowadzania podziałów, powinniśmy uczyć akceptacji różnic.

Co jednak najważniejsze – musimy rozmawiać. Osoby z problemami psychicznymi często czują się osamotnione w walce z chorobą. Nasze wsparcie może znaczyć bardzo dużo i stać się przysłowiowym „światłem w tunelu”. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniach online w ramach "Human Week - II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego". Patronat nad inicjatywą objęła Fundacja OSHEE.

 

Author: Redakcja