Masz powracające zapalenie pęcherza? Sprawdź, jak wyeliminować ten problem

Nawracające zapalenie pęcherza to powszechnie występująca dolegliwość, która dotyka ponad trzydziestu procent kobiet. Pomimo stosowania antybiotykoterapii wiele pacjentek ma kłopot z całkowitym zwalczeniem tego problemu. Konsekwencje niewłaściwie leczonych zakażeń mogą rzutować na wiele aspektów życia, w tym na kwestie seksualne oraz na ogólny spadek samopoczucia.

Konwencjonalne metody leczenia nawracających zapaleń pęcherza

Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych w obrębie układu moczowego jest zakażenie bakterią Escherichia coli. Kobiety są bardziej narażone na występowanie tego problemu ze względu na budowę anatomiczną cewki moczowej i uwarunkowania genetyczne, do których zalicza się brak w moczu przeciwciał zapobiegających namnażaniu się bakterii. 

konwencjonalne-metody-leczenia-nawracajacych-zapalen-pecherza.jpg

Niezależnie od przyczyny zapalenia pęcherza, pojawienie się pieczenia w trakcie oddawania moczu, bólu w okolicy podbrzusza i wzrostu częstotliwości parcia na pęcherz powinno wiązać się z wizytą u internisty lub nefrologa. Po dokonaniu analizy składu moczu i wykonaniu badania podmiotowego najczęściej wdrażana jest antybiotykoterapia, która ma na celu zwalczyć przyczynę problemu. Okazuje się jednak, że stosowane na zapalenie pęcherza leki nie zawsze są skuteczne, a furazydyna czy trimetoprim są niewystarczające do całkowitego zażegnania nieprzyjemnych objawów.

Działania behawioralne, czyli leki to nie wszystko

Kluczową rolę w skuteczności leczenia zapaleń pęcherza odgrywają nawyki i czynności behawioralne. Nawet najlepsze leki mogą okazać się niewystarczające do całkowitego wyeliminowania problemu – zwłaszcza wówczas, gdy zaniedbane zostaną zasady prewencji zakażeń. 

Borykając się z przewlekłym zapaleniem pęcherza, należy zrezygnować z używania środków antykoncepcyjnych z preparatami plemnikobójczymi, pić dużą ilość płynów w ciągu doby, a także podczas mycia okolic intymnych stosować dedykowane środki, takie jak na przykład płyn do higieny intymnej. Warto również zwrócić uwagę na kierunek podcierania po zakończonej mikcji (od przodu do tyłu) oraz na unikanie długiego wstrzymywania moczu. To właśnie niewłaściwe przyzwyczajenia skutkują uporczywym nawracaniem problemu tuż po tym, gdy właśnie zostanie zakończony pełen cykl antybiotykoterapii.

Jak wspomóc leczenie nawracających zapaleń pęcherza?

Wprowadzenie antybiotykoterapii i zmiana codziennych przyzwyczajeń często skutkuje uzyskaniem pozytywnych efektów w postaci całkowitego zwalczenia problemu, jednak warto wspierać cały proces poprzez wprowadzenie do swojej diety odpowiednich preparatów naturalnych.

jak-wspomoc-leczenie-nawracajacych-zapalen-pecherza.jpg

Skuteczna w tym przypadku będzie żurawina, której właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne pozwalają łagodniej przejść przez stan zapalny. Również dzika róża, której owoce są bogatym źródłem witaminy C, sprawdzi się w tej roli znakomicie. Preparaty bazujące na dzikiej róży pozwalają dodatkowo na zmniejszenie zawartości wapnia w moczu, a tym samym mają działanie prewencyjne w kontekście występowania kamicy nerkowej.

Nawracające zapalenia pęcherza wymagają wieloaspektowej terapii, która będzie obejmować nie tylko przyjmowanie leków, ale także modyfikację dotychczasowego trybu życia. Tylko w ten sposób możliwe jest bowiem całkowite zażegnanie problemu i pozbycie się nieprzyjemnego pieczenia raz na zawsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij