nie tylko nadpotliwość. czym jest hipohydroza? jak leczyć

Nie tylko nadpotliwość. Czym jest hipohydroza? Jak leczyć?

Każdy, kto doświadczył nadmiernego pocenia się, z pewnością określa to jako kłopotliwą dolegliwość. Dyskomfort rodzi nie tylko samo uczucie dużych ilości potu pojawiających się na skórze, ale również to, że pot staje się widoczny na ubraniach pod postacią charakterystycznych plam pod pachami czy na plecach. Drugi – przeciwny biegun – stanowi zmniejszona potliwość. Czy ona też może stanowić problem?

Po co jest nam potrzebny pot?

Pocenie się jest zupełnie naturalną reakcją organizmu na wzrost temperatury. Pocąc się, możemy ochłodzić organizm, więc mowa o funkcji termoregulacyjnej. Dodatkowo wraz potem wydalane są pewne ilości sodu oraz innych składników. Możliwość wydzielania nadmiaru ciepła pod postacią skraplającego się na skórze potu chroni nasz organizm przed nadmiernym przegrzaniem.

Hipohydroza – co to jest?

O hipohydrozie mówimy wtedy, kiedy dochodzi do zmniejszenia zdolności organizmu do wydzielania potu. Anhydroza jest za to stanem całkowitego braku wydzielania potu. Osoby dotknięte tymi stanami mają znacznie podwyższone ryzyko wystąpienia udaru cieplnego.

Jakie są przyczyny hipohydrozy i czy można ją leczyć?

Lista przyczyn wystąpienia hipohydrozy jest dość różnorodna. Znajdują się na niej:

  • uszkodzenia nerwów,
  • znaczne poparzenia,
  • schorzenia autoimmunologiczne, np. twardzina układowa, zespół Sjörgena,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. inhibitorów anhydrazy węglanowej),
  • zaburzenia neurologiczne,
  • choroby skóry, np. rybia łuska, łuszczyca, twardzina,
  • zaburzenia rogowacenia,
  • odwodnienie – wówczas jest to stan typowo przejściowy.

Jeśli zauważamy u siebie zmniejszone pocenie lub całkowity zanik potu, należy skonsultować się z lekarzem. Brak możliwości regulacji temperatury poprzez pot skutkuje przegrzaniem organizmu, a to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Leczenie zależne jest od przyczyny braku pocenia się, którą należy ustalić w pierwszej kolejności. Terapia może wymagać od pacjenta picia odpowiednich ilości płynów i ogólnej dbałości o poziom nawodnienia organizmu, natłuszczania skóry czy wdrożenia farmakoterapii.

Hipohydroza jako objaw choroby rzadkiej

Zespół Sjörgena to jedna z chorób rzadkich, czyli takich, które dotykają mniej niż 5 na 10 tys. osób. Jednym z jej objawów jest właśnie zmniejszona potliwość. Schorzenia rzadkie nie są jednak proste w diagnostyce ze względu na to, że dają one objawy ze strony różnych układów i narządów. Przez to często mogą być traktowane jako symptomy wielu różnych schorzeń. To powoduje, że osoby dotknięte chorobami rzadkimi bywają przez długi czas niezdiagnozowane lub otrzymują nieprawidłową diagnozę.

Celem działań Fundacji Saventic jest zwiększenie dostępu do specjalistycznej diagnostyki, a także zwiększenie świadomości na temat istnienia schorzeń rzadkich. Co zrobić, aby skorzystać z pomocy Fundacji? Wystarczy wypełnić stosowny formularz, a także udostępnić historię medyczną, która zostanie poddana analizie przez zespół fundacyjnych ekspertów przy wsparciu nowoczesnych narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Pomoc jest w pełni bezpłatna. Więcej na ten temat dowiesz się ze strony https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/zmniejszona-potliwosc-i-jej-brak

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij