Alergie skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Alergie skórne to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Mogą one być spowodowane przez różne czynniki i nie zawsze łatwo można pozbyć się alergii. Alergie mogą znacznie utrudnić życie, dlatego warto wiedzieć co je wywołuje i jak skutecznie walczyć z alergią.

Choć skóra sama potrafi się zregenerować, to nie zawsze jest ona odporna na alergeny. Skórze szkodzi też utrata wody, co powoduje jej suchość i tym samym skłonność do podrażnień. Coraz większa część społeczeństwa rozpoznaje u siebie reakcje alergiczne, wynika to z obecnego stylu życia, który sprawia, że wokół nas znajduje się coraz więcej alergenów choćby w wysoko przetworzonej żywności. W wyniku kontaktu z konkretnym alergenem, dochodzi do reakcji ze strony układu immunologicznego. Nie u każdej osoby ten sam alergen wykona jakiekolwiek objawy. Warto pamiętać, że za alergie skórne odpowiada nie tylko bezpośredni kontakt skóry z alergenem poprzez np. stosowane kosmetyki, ale też spożywane pokarmy czy pyłki kwiatów unoszące się w powietrzu, które wdychamy wraz z powietrzem. Alergeny mogą wywołać takie choroby skórne jak np. atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk alergiczny czy łojotokowy.  Objaw alergii to najczęściej zaczerwienienie, rumień, krostki, suchość skóry czy jej łuszczenie. Czasami alergii towarzyszy swędzenie czy obrzęk.

Alergie. Co je wywołuje?

Widząc u siebie alergię skórną, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, na co mam alergię? Do najczęściej spotykanych alergenów należą przede wszystkim pokarmy, a zwłaszcza gluten, laktoza czy orzechy. Alergie są często wywoływane też przez pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt, a także niektóre składniki kosmetyków np. barwniki, konserwanty, substancje zapachowe czy olejki eteryczne. Uczulające są też niektóre metale np. kobalt, chrom czy nikiel, a także detergenty i środki piorące. Często alergia wynika też jednak z uwarunkowań genetycznych. Choć alergia najczęściej występuje na twarzy czy rękach, to może się pojawić na całym ciele. Trzeba więc być czujnym, zwłaszcza przy nawracających reakcjach alergicznych.

Jak poradzić sobie z alergią?

Przede wszystkim trzeba najpierw sprawdzić, z jaką reakcją alergiczną czy chorobą skóry mamy do czynienia i co ją wywołało. Warto udać się na wizytę do lekarza, który wykona testy alergiczne, aby sprawdzić, co nas uczula, a następnie doradzi metodę pozbycia się alergii, a jeśli jest to konieczne to wykona też odczulanie. Świadomość tego, co nas uczula pomoże nie tylko wyleczyć chorobę skóry, ale też w przyszłości unikać alergenów, aby nie doszło do jej nawrotu. Do leczenia alergii zazwyczaj wystarczą kremy czy maści, które złagodzą jej objawy, czasami lekarz może przepisać np. leki przeciwzapalne. Do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry warto stosować hipoalergiczne kosmetyki naturalne, które w swoim składzie mają np. niacynamid czy masło shea. Odpowiednio nawilżą i odżywią skórę, a także złagodzą podrażnienia. Kosmetyki do skóry alergicznej muszą mieć przede wszystkim funkcje kojące. Należy unikać wszelkich produktów, które zawierają w swoim składzie wiele sztucznych składników, a także są np. intensywnie perfumowane. Mając skórę ze skłonnością do alergii trzeba uważać nie tylko na kosmetyki do mycia czy makijażu, ale też na środki do prania czy np. płyn do mycia naczyń. Warto sięgnąć po taki produkt, który nie wywoła reakcji alergicznej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij