Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do atopii przez cały rok?

Skóra atopowa jest narażona na łuszczenie się, swędzenie, zaczerwienienie, rumień i ma skłonność do zakażeń bakteryjnych, grzybicznych, ale i wirusowych. Atopia najczęściej pojawia się do 5 roku życia, ale w przypadku 5% populacji może wystąpić nawet po 40 roku życia. Wpływ na atopie ma niedobór białka filagryny w warstwie naskórkowej, które odpowiedzialne jest za szczelność płaszcza hydrolipidowego, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń. Jak pielęgnować skórę przy AZS przez cały rok?

Atopowe zapalenie skóry – co wpływa na pojawienie się lub zaostrzenie objawów? 

Nie tylko nieprawidłowa budowa skóry ma wpływ na pojawienie się objawów AZS. Oczywiście należy wziąć też pod uwagę czynniki środowiskowe, które mają wpływ na wystąpienie nadmiernego wysuszenia, rybią łuskę, świąd czy pieczenie. Mogą być to drażniące czynniki chemiczne, jak choćby chlor, ale i alergeny znajdujące się w pożywieniu. AZS zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych, które można leczyć objawowo. Jednym z czynników sprzyjających zmianom skórnym jest także długotrwale podwyższony poziom kortyzolu, czyli przewlekły stres lub wystąpienie nagłego i silnego stresu. Nie bez znaczenia są oczywiście zanieczyszczenia powietrza. Nie bez znaczenia jest również wrażliwość na bodźce, temperaturę czy wilgotność powietrza. Oczywiście na zaostrzenie objawów wpływa również niewystarczające nawadnianie, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów w stosunku do zapotrzebowania.    

Jakimi środkami leczyć AZS przez cały rok? 

Niezależnie od pory roku mogą wystąpić czynniki, które spowodują, że pojawią się objawy AZS. Tutaj można postawić pytanie – jak leczyć atopię? Należy zawsze stosować preparaty silnie natłuszczające takie jak kremy czy maści. Można również stosować leki przeciwzapalne, wśród których można wymienić takrolimus i pimekrolimus. Dobrze sprawdza się również fototerapia. Czy to oznacza, że osoby z AZS powinny dużo się opalać? Światłoterapia UVA i UVB jest celowana i kontrolowana. W przypadku ekspozycji na słońce nie ma takiej kontroli i nadmierna ekspozycja może nawet spowodować zaostrzenie się objawów choroby. Przy atopii bardzo dobrze sprawdzają się kosmetyki silnie nawilżające, a zarazem złuszczające zrogowaciały naskórek. Dobrze sprawdzą się produkty, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy, ceramidy i mocznik. Ten ostatni ma działanie złuszczające. Dermatolodzy przy AZS polecają stężenie nawet 40-50%. Oczywiście po złuszczaniu warto sięgnąć po masło kokosowe, które bardzo dobrze natłuszcza. Latem nie można zapominać także o ochronie UV. Jeśli dany kosmetyk nie zawiera odpowiednich filtrów, to można sięgnąć po środek do opalania w sprayu SPF 50. Warto podkreślić, że nie jest prawdą, że filtry całkowicie blokują szkodliwe promieniowanie, co oznacza, że nie należy przesadzać z ekspozycją na słońce, a dodatkowo trzeba powtarzać aplikowanie kremu co 2-3 godziny. Produkty złuszczające i nawilżające należy stosować przez cały rok.       

Czego należy unikać w przypadku występowania atopowego zapalenia skóry? 

Atopowe zapalenie skóry wywołuje przykre dolegliwości takie jak świąd, pieczenie czy wykwity skórne, a także przesuszenia. Należy unikać kąpieli w basenach z chlorowaną wodą, a także w słonej wodzie. Trzeba też stronić od korzystania z sauny czy solarium. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Należy wykluczyć z niej żywność wysokoprzetworzoną i garmażeryjną, a także słodkie przekąski na rzecz dużej ilości warzyw i owoców, zawierających witaminy A, C, E, witaminy z grupy B czy ważne dla wzmocnienia skóry żelazo, miedź czy cynk.    

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij