Czym są badania okresowe?
Ile kosztują okresowe badania do pracy?
Badania okresowe, podobnie jak badania przed podjęciem pracy to konieczność, którą muszą odbyć wszyscy pracownicy. Na badania tego typu należy udać się do lekarza medycyny pracy, do którego wcześniej skieruje nas pracodawca. W jakim celu wykonuje się badania okresowe? Jaki jest przebieg badania i jaki jest ich koszt? Czy należy specjalnie przygotować się do badania wcześniej?
Badania okresowe są wymogiem określonym przez Kodeks Pracy i polegają na cyklicznych badaniach pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, aby określić jego aktualny ogólny stan zdrowia. Na ich podstawie pracodawca sprawdza, czy pracownik może wykonywać swoje obowiązki. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osób nieposiadających aktualnych badań lekarskich, więc przed upływem terminu poprzednich kieruje pracownika na kolejne badania. Wizyta u lekarza medycyny pracy jest w całości opłacana przez pracodawcę lub miejsce pracy, a dzień, w którym badania mają być wykonane, jest najczęściej płatnym dniem wolnym. Wykonanie badań okresowych jest warunkiem koniecznym, a niewykonanie ich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, a nawet grozić zwolnieniem.
Badanie okresowe wykonywane jest w gabinecie lekarza medycyny pracy, który najczęściej wybierany jest przez pracodawcę, ale zdarza się, że pracownik musi załatwić to sam. Nie ma ogólnego schematu na tego typu badanie, zazwyczaj lekarz przeprowadza wywiad z pracownikiem odnośnie jego obecnego stanu zdrowia, ewentualnym jego pogorszeniu podczas zatrudnienia oraz wpływie pracy na pracownika zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. W trakcie badania lekarz medycyny pracy może przeprowadzić badanie wzroku, pomiar ciśnienia oraz osłuchanie serca i płuc. W sytuacji, gdy lekarz stwierdzi, że pacjent wymaga przeprowadzenia innych, bardziej skomplikowanych badań, zostanie on na nie skierowany i będzie miał obowiązek wykonać je niezwłocznie.
Co należy zrobić w przypadku negatywnego wyniku badań okresowych?
Negatywny wynik badań okresowych to zmartwienie wielu osób, które się na nie wybierają w najbliższym czasie. Wiele osób myśli, że nieprzychylny wynik może stać się podstawą do konieczności zaprzestania wykonywania zawodu, to nieprawda. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika na inne stanowisko, na którym jego przypadłość nie będzie stanowiła problemu, nie może natomiast go zwolnić. Jeśli inne stanowisko będzie wiązało się ze zmniejszeniem pensji, pracownik może starać się o dodatek wyrównawczy do nowego wynagrodzenia na okres 6 miesięcy. Pracownik posiada także prawo do odwołania się od decyzji lekarza medycyny pracy do 7 dni po otrzymaniu wyników i wtedy w przeciągu 14 dni kierowany jest na kolejne badanie z udziałem komisji w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Decyzja komisji jest nieodwracalna i pracownik nie może się już od niej ponownie odwołać.