Zadbaj o swój wzrok – refrakcyjna wymiana soczewki

Noszenie okularów korekcyjnych – zwłaszcza w przypadku problemów z widzeniem z bliska, i z daleka – bywa bardzo uciążliwe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest trwała korekcja wad wzroku. Osoby z naprawdę zaawansowaną wadą lub zbyt cienką rogówką nie mogą poddać się zabiegowi laserowemu. Pomóc może im natomiast refrakcyjna wymiana soczewki. O tym, na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować, w poniższym tekście.

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, podczas którego ma miejsce usunięcie naturalnej soczewki oka i wszczepienie soczewki trójogniskowej w postaci implantu. Wykonanie tego szybkiego zabiegu okulistycznego daje olbrzymi komfort i wygodę: pozwala zapomnieć o konieczności noszenia okularów (czasami nawet dwóch par) czy soczewek kontaktowych. Zabieg trwa około 20 minut, a poprawę widać od razu (głównie z uwagi na stosowanie bezbarwnego bandaża). Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w postaci kropelek, które aplikuje się bezpośrednio na oko. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek można przeprowadzić jednocześnie na lewym, jak i prawym oku. Po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji, chociaż nie zaleca się prowadzenia pojazdu zaraz po wyjściu z kliniki. Ryzyko powikłań w przypadku tego zabiegu jest bardzo niewielkie.

 

Kto może poddać się zabiegowi? RLE poleca się głównie osobom po 45 roku, u których pojawił się już problem z widzeniem z bliskiej odległości. Wskazaniem może być również astygmatyzm. Zabiegu nie wykonuje się natomiast u osób borykających się z różnymi chorobami oczu. Przeciwwskazaniem jest również zwyrodnienie plamki żółtej.

RLE – główne zalety zabiegu

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki? Powodów jest wiele, a do tych najważniejszych należą:

  • czas trwania zabiegu – maksymalnie do 20 minut;
  • brak konieczności hospitalizacji – po około 20, czy 30 minutach można udać się do domu (następnego dnia ma zwykle miejsce wizyta kontrolna, podczas której lekarz ustali, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem);
  • możliwość korekcji wzroku zarówno do dali, jak i bliży;
  • natychmiastowa poprawa wzroku;
  • ochrona przed zaćmą – w przypadku pojawienia się zmętnień, można wykonać wymianę soczewki;
  • wszczepienie soczewki trójogniskowej daje możliwość dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim – szkodliwymi dla plamki żółtej.

Jak przygotować się do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjną wymianę soczewki, jak i inne, podobne zabiegi okulistyczne, wykonuje doświadczony specjalista okulistyki. Przed zabiegiem mają miejsce konsultacje, podczas których wydaje się decyzję o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Poradnia okulistyczna dostarcza wszelkich informacji na temat tego, jak się przygotować do zabiegu. Zaleceń nie ma wiele. Najbardziej czasochłonna część to badania przeprowadzane przed zabiegiem w celu dobrania idealnej soczewki trójogniskowej do potrzeb pacjenta. Przed badaniami zwykle zaleca się, by nie korzystał on z soczewek kontaktowych. U pacjenta wykonuje tradycyjne badania wzroku, mierzy poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także bada dno oka. Niekiedy wymagane jest również wykonanie morfologii krwi.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można u pacjenta wykonać laserowej korekcji wzorku (a przeciwwskazań jest całkiem sporo), zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki będzie świetną alternatywą. Poleca się go zwłaszcza osobom, które borykają z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij