Strzelanie w stawach - jak sobie pomóc?

Strzelanie w stawach – jak sobie pomóc?

Wbrew obiegowej opinii strzelanie w stawach nie dotyczy wyłącznie osób starszych i mało aktywnych fizycznie. Może wystąpić u osób młodych, a nawet dzieci, i dotyczyć różnych części ciała. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo zróżnicowane: począwszy od higieny życia i codziennych nawyków, a kończąc na kłopotach ze zdrowiem. Wyjaśniamy, kiedy strzelające stawy powinny niepokoić, jaką diagnostykę wówczas przeprowadzić i jak sobie z tym problemem radzić.

1. Strzelanie w stawach – najczęstsze przyczyny

2. Kiedy strzelające stawy stanowią powód do niepokoju?

3. Strzelanie stawów – jak sobie z nim radzić? Dieta, ćwiczenia, suplementacja

Doraźnie na kłopoty ze strzelającymi stawami pomagają suplementy, na przykład Flexus shots – płynny kolagen korzystnie wpływający na powstrzymanie zaniku włókien kolagenowych i mazi stawowej. Jego stosowanie nie może jednak zastąpić profesjonalnej diagnostyki i poszukiwania przyczyn problemu.

flexus shots na stawy

Strzelanie w stawach – najczęstsze przyczyny

Skoro o powodach mowa, zacznijmy od wyjaśnienia, czym spowodowane jest strzelanie w stawach. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być zróżnicowane, a do najczęstszych zaliczamy:

  • długotrwały bezruch i siedzący tryb życia,
  • nadmiar aktywności fizycznej,
  • nadwaga,
  • czynniki genetyczne związane ze specyficzną budową stawów,
  • niski poziom nawodnienia organizmu,
  • choroby o podłożu zwyrodnieniowo–wytwórczym,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedobór składników budujących chrząstkę stawową,
  • chondromalacja – zubożenie i osłabienie struktury chrząstki stawowej,
  • kawitacja – spowodowana zmniejszeniem ciśnienia śródstawowego podczas przesuwania się powierzchni stawowych.

Jak widać, strzelające stawy kolanowe czy biodrowe nie zawsze są powodem do niepokoju. U dzieci na przykład towarzyszą naturalnemu procesowi wzrostu. Nie oznacza to jednak, że możesz bagatelizować ten objaw. Czasami bowiem powodem są zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej, które mają swoje dalsze konsekwencje.

Kiedy strzelające stawy stanowią powód do niepokoju?

Kiedy należy na poważnie zainteresować się tym, co dzieje się w stawach? Strzelające stawy powinny stać się powodem do niepokoju wówczas, gdy – oprócz słyszalnych dźwięków – pojawiają się inne niepokojące zmiany, zwiastujące stan zapalny w obrębie stawów. Do takich symptomów zaliczają się obrzęki, ból, zaczerwienienie, wrażenie rozgrzania, trudności przy poruszaniu oraz nawracające lub długotrwałe stany obniżenia ruchomości stawów. Alarmująco traktujmy tzw. poranną sztywność, czyli konieczność rozruszania się, bez której trudno normalnie funkcjonować po przebudzeniu.

Powodem do niepokoju są również bóle w obrębie stawów, na przykład w kostce czy stawie skokowym, pojawiające się podczas poruszania, nawet zwykłego chodzenia. Oczywiście, wskazaniem do wizyty u lekarza są także deformacje i wyrośla kostne okolicy stawów.

Strzelanie stawów – jak sobie z nim radzić? Dieta, ćwiczenia, suplementacja

Określenie, co jest przyczyną strzelania w stawach, wymaga konsultacji ze specjalistą: ortopedą lub reumatologiem. To on, po wywiadzie lekarskim i diagnostyce, zaleci dalsze postępowanie.

Najczęściej dąży się do wyeliminowania przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli więc strzelające stawy są wynikiem otyłości lub siedzącego trybu życia, należy zdecydować się na dietę oraz regularne uprawianie sportu, choćby w postaci lekkiej aktywności fizycznej. Stosuje się również suplementy diety na stawy, na przykład dobry kolagen na stawy. Bezpośrednio do torebki stawowej aplikuje się kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe. Pomocne okazuje się również korzystanie z kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij