Tabletka dzień po – czyli jak działa antykoncepcja awaryjna?

Tabletka dzień po — czyli jak działa antykoncepcja awaryjna?

W dzisiejszych czasach dysponujemy wieloma skutecznymi metodami antykoncepcji. Jednak zdarza się czasem, że w jednostkowych sytuacjach mogą one zawodzić. Nie musi to jednak być równoznaczne z ciążą. Istnieje bowiem także tzw. antykoncepcja awaryjna, która umożliwia uniknięcie zapłodnienia nawet po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Jak działa tabletka dzień po? 

Jak działa tabletka dzień po?

Tabletka dzień po to tak zwana antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się w celu zapobiegania zapłodnienia m.in. po stosunku bez zabezpieczenia. Sposób jej działania jest bardzo prosty i mówiąc skrótowo, polega na przesunięciu fazy cyklu, w której dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, czyli owulacji. To bowiem właśnie w tej fazie dochodzi do ewentualnego zapłodnienia.

Tabletka dzień po pozwala uniknąć niechcianej ciąży poprzez opóźnienie owulacji. Cykl przesuwa się, przez co nawet w przypadku obecności czynnych plemników, nie może dojść do zapłodnienia. Dotyczy to jednak jedynie sytuacji, w których tabletkę przyjmie się przed wystąpieniem owulacji lub też ewentualnie po jej zakończeniu. Warto zaznaczyć, że antykoncepcja awaryjna, jak sama jej nazwa wskazuje działa zapobiegawczo, czyli zanim dojdzie do zapłodnienia. Tym samym nie jest to tabletka wczesnoporonna. Co więcej, jej przyjęcie nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój płodu, jeśli jednak doszłoby do zapłodnienia.

Tabletki dzień po dostępne w aptekach

Antykoncepcja awaryjna dostępna w Polsce wykorzystuje działanie lewonorgestrelu lub octanu uliprystalu. Pierwszą substancję czynną znajdziemy w tabletce Escapelle, drugą zaś w EllaOne. Tabletki te różnią się przede wszystkim czasem działania. Escapelle należy zażyć maksymalnie 72 godziny po odbytym stosunku, natomiast EllaOne zapewniają skuteczność aż do 120 godzin.

Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

W związku z tym, że tabletki dzień po działają bezpośrednio na cykl, ich skuteczność jest bardzo wysoka. Wynosi ona bowiem aż około 80%. Warto jednak mieć na uwadze, że na skuteczność tabletki dzień po wpływa wiele czynników. Kluczowym jest czas jej zażycia. Im mniejszy odstęp pomiędzy stosunkiem a wzięciem pigułki, tym szanse na zapłodnienie są niższe.

Kiedy można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Tabletka dzień po przeznaczona jest do stosowania w sytuacji, gdy dochodzi do stosunku bez zabezpieczenia lub wtedy, gdy wykorzystywana metoda antykoncepcji zawodzi. Przykładem takiej sytuacji może być na przykład pęknięcie prezerwatywy. Zastosować antykoncepcję awaryjną można więc w przypadku gdy:

  • dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia
  • wkładka domaciczna wysunie się z pochwy
  • prezerwatywa pęknie lub się zsunie
  • plaster antykoncepcyjny odlepi się
  • w dniu stosunku bez zabezpieczenia zostanie przerwana ciągłość stosowania antykoncepcji doustnej.

Warto zaznaczyć też, że skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej zalecane jest także osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Jak stosować antykoncepcję awaryjną?

Sposób stosowania tabletek dzień po jest niezwykle ważny. Decyduje to bowiem nie tylko o ich skuteczności, ale i bezpieczeństwie przyjmowania. Wiemy już, że dla zachowania jak największej skuteczności kluczowe jest stosowanie antykoncepcji awaryjnej w jak najmniejszej odległości czasowej od stosunku. Maksymalny odstęp to 72 lub 120 godzin — w zależności od tabletki. To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć o stosowaniu antykoncepcji awaryjnej.

Przede wszystkim tabletkę dzień po przyjmuje się jednorazowo. Jest ona zresztą sprzedawana w pojedynczych opakowaniach więc trudno tu o pomyłkę. Pigułkę można zażyć niezależnie od dania cyklu, przyjęcia posiłku, czy pory. Nie należy przyjmować większej dawki ani mieszać Escapelle z EllaOne. Może doprowadzić to bowiem do zmniejszenia skuteczności preparatu. Co więcej, takie działanie zwiększa też szanse na to, że pojawią się skutki uboczne tabletki takie jak bóle głowy, wymioty, bóle podbrzusza, czy zawroty głowy.

Tabletka dzień po to pomoc awaryjna. Dlatego też nie należy stosować jej zbyt często lub zamiennie do innych metod antykoncepcji. Przyjęcie takiej tabletki dostarcza organizmowi bardzo dużą dawkę hormonów oraz rozregulowuje cykl, co nie jest pożądane dla kobiecego zdrowia.

Gdzie po receptę na tabletkę dzień po?

Tabletka dzień po dostępna jest w Polsce jedynie na receptę. Jest to dość uporczywe, ponieważ w kwestii antykoncepcji awaryjnej najważniejszy jest czas. A umawianie się na wizytę u lekarza, skutecznie nam ten czas uszczupli. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwa jest też e-konsultacja, na której od ręki przepisana zostanie nam recepta online. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku cała procedura wraz z samą wizytą potrwa dosłownie kilka minut.

E-recepta na tabletki dzień po upoważnia nas do wykupienia przepisanego preparatu w każdej aptece w Polsce. Możemy więc bez problemu zrealizować receptę niezależnie od tego, gdzie właśnie jesteśmy. W przypadku antykoncepcji awaryjnej, e-recepta to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij