Kawa mielona – jaką wybrać i jak ją zaparzać?

Kawa – wiele osób nie wyobraża sobie bez niej dnia. Statystycznie najwięcej kawoszy wybiera jej mieloną wersję. Należysz do niej? Czy zastanawiałeś się, kiedyś jakie są jej rodzaje? Albo czy poprawnie ją zaparzasz? Nie? To koniecznie czytaj dalej! Może dowiedz się czegoś nowego i polepszysz smak tego codziennie spożywanego przez Ciebie napoju.

Wybór kawy mielonej – czy zwracasz na to uwagę?

Kupując kolejne opakowanie kawy mielonej, zwróć uwagę na:

1. Stopień palenia

Jeśli na co dzień korzystasz z ekspresu automatycznego lub kolbowego – kup kawę średnio lub ciemno paloną. Z kolei jeśli używasz kawiarki, areopressu, dripa albo French pressu – wybierz jasno. Takie dopasowanie pozwoli Ci w pełni delektować się smakiem posiadanej kawy i wyczuć wszystkie jej nuty smakowe.

2. Intensywność

Określana jest w 10-stopniowej skali:

– bardzo delikatne kawy znajdują się w przedziale od 1 do 4,

– kawy o nieprzesadzonym aromacie od 5 do 7,

– naprawdę intensywne kawy od 8 do 10 (najlepsze do espresso).

3. Rodzaj ziaren

W standardowej sprzedaży można znaleźć głównie kawy Arabica (o łagodnym smaku i mniejszej intensywności) i Robusta (o gorzkawym smaku z większą ilością kofeiny – polecana do espresso).

Jak prawidłowo zaparzać mieloną kawę?

Kawa mielona może być zaparzana nie tylko z wykorzystaniem ekspresu czy akcesoriów dedykowanych danej metodzie np. drip. Śmiało możesz zrobić to także w tradycyjny sposób. Mianowicie wsypać dwie łyżeczki kawy do filiżanki lub szklanki i zalać gorącą wodą (najlepiej, aby miała ok. 90 stopni). Kiedy fusy opadną na dno, Twój napój będzie gotowy. Taka metoda nie zawsze pozwala w pełni wydobyć smak posiadanego rodzaju kawy, ale na pewno stanowi szybszą alternatywę jej przyrządzania. Wszystko jest kwestią gustu, dlatego zachęcamy Cię do przetestowania różnych metod zaparzania kawy mielonej i wybrania tych, które najbardziej będą odpowiadać Ci pod różnymi względami – np. takimi jak smak czy czas przygotowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij