Jakie objawy towarzyszą rzuceniu palenia? Jak sobie z nimi radzić?

Jakie objawy towarzyszą rzuceniu palenia? Jak sobie z nimi radzić?

Co roku z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów umiera 8 milionów ludzi. Palenie papierosów przyczynia się do powstania wielu nowotworów, m.in.: płuc, gardła, przełyku czy krtani. Dlatego, jeżeli rozważasz odstawienie nikotyny, nie wahaj się ani chwili. Skutki uboczne towarzyszące rzuceniu palenia są krótkotrwałe, a korzyści odczujesz już po kilku godzinach od zapalenia ostatniego papierosa.

Rzucenie palenia – skutki uboczne

Palenie papierosów jest nałogiem trudnym do porzucenia. Wbrew ogólnemu przekonaniu, jakie panuje wśród uzależnionych, zapalenie papierosa nie relaksuje, a jedynie łagodzi głód nikotynowy. Dlatego objawy odstawienia papierosów nie są najłatwiejsze do zniesienia. Oprócz chęci dostarczenia sobie kolejnej dawki nikotyny, po kilku godzinach od zapalenia ostatniego papierosa możesz odczuwać:

  • uczucie rozdrażnienia,
  • niepokój,
  • gniew/agresję,
  • problemy z koncentracją.

Jeżeli wytrwasz w swoim postanowieniu, Twój organizm powoli zacznie się oczyszczać z zalegających w nim szkodliwych substancji. Pozbywaniu się resztek nikotyny może towarzyszyć uporczywy kaszel z wydzieliną i drapanie w gardle. Stopniowo podniesie się zawartość tlenu we krwi, czemu mogą towarzyszyć bóle lub zawroty głowy. Do maksymalnie trzech miesięcy po rzuceniu palenia możesz odczuwać również: obniżenie nastroju, problemy ze snem, zaburzenia koncentracji lub zwiększony apetyt. Nie wszystkie objawy będą Ci towarzyszyć, a większość z nich ustąpi bardzo szybko.

Czy rzucenie palenia powoduje tycie?

Jednym z największych zmartwień palaczy jest możliwość przybrania na wadze po odstawieniu nikotyny. Zgodnie z prawdą nawet 90% osób rzucających palenie zyskuje kilka dodatkowych kilogramów. Dlaczego tak się dzieje? Rzucenie palenia powoduje zwiększenie łaknienia przy jednoczesnym spowolnieniu metabolizmu. Smak zauważalnie się wyostrzy, przez co będziesz mieć ochotę na próbowanie większej ilości nowych rzeczy. Dlatego porzucając nałóg, zwróć uwagę na swój sposób odżywiania i przestaw się na mniej kaloryczną dietę.

Może się również zdarzyć, że zdenerwowanie i rozdrażnienie wywołane brakiem nikotyny spróbujesz ukoić podjadaniem słodyczy. Niezdrowe przekąski mogą same lądować Ci w ustach, zanim oduczysz się nabytego wraz z paleniem zwyczaju zbliżania dłoni do twarzy. Aby zminimalizować ryzyko przybrania na wadze, a przy okazji zadbać o swoją kondycję po rzuceniu palenia, włącz do swojej codziennej rutyny aktywność fizyczną. Dzięki częstym ćwiczeniom spalisz nadprogramowe kilogramy i wzmocnisz swoją sprawność zaniedbaną przez nałóg palenia papierosów.

(1) https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie

(2) https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/12-sposobow/tyton/3648-jakie-moga-byc-skutki-proby-rzucenia-palenia

(3) https://dietetycy.org.pl/czy-po-rzuceniu-palenia-papierosow-sie-tyje/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij