sen niezbędny dla zdrowia oczu - dlaczego to takie ważne?

Sen niezbędny dla zdrowia oczu – dlaczego to takie ważne?

Sen to zdrowie – także dla oczu

Czas, gdy nie śpimy, wydaje się nam ważniejszy – to wtedy zajmujemy się życiem zawodowym i różnymi innymi sprawami: czytamy książki, oglądamy telewizję i przeglądamy internet. Oczy bardzo intensywnie wówczas pracują i po kilkunastu godzinach takiego wysiłku potrzebują regeneracji i relaksu. Sen to właśnie czas intensywnej regeneracji. Dla organizmu, w tym dla naszych oczu, jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania, więc w żadnym razie nie powinniśmy myśleć o nim jak o czasie zmarnowanym na „nic nie robienie”.

Ile godzin snu potrzebujemy?

Ilość snu potrzebna dla procesów regeneracji zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Niemowlęta i małe dzieci powinny przesypiać nawet kilkanaście godzin na dobę. Starsze dzieci i młodzież powinny spać minimum 8-10 godzin dziennie, a osoby dorosłe 7-8 godzin. O zbyt krótkim śnie mówimy, gdy trwa on mniej niż 6 godzin dziennie [1]. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dużą krzywdę wyrządzić może deficyt snu i zaniedbuje tę ważną dla ogólnego zdrowia kwestię. Tymczasem zbyt mało snu pogarsza funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, prowadzi do niekorzystnych zmian w gospodarce hormonalnej, a w przypadku narządu wzroku zaburza m.in. proces odżywiania i regeneracji rogówki.

Dlaczego oczy potrzebują snu?

W czasie snu rogówka jest intensywnie dotleniana i odżywiana przez film łzowy, który równomiernie obmywa powierzchnię oka. Sen sprzyja również poprawie nawilżenia powierzchni oczu, co jest bardzo ważne dla kondycji narządu wzroku oraz pozwala oczom odpocząć. Zbyt mała ilość snu może spowodować niekorzystne zmiany w rogówce, prowadzące do pogorszenia jakości widzenia, a nawet do utraty wzroku [2]. Sprzyja też podrażnieniom i stanom zapalnym spojówek. Deficyt snu jest szczególnie niekorzystny dla oczu, gdy pracujemy przy komputerze, nosimy soczewki kontaktowe lub jesteśmy narażeni na inne czynniki mogące przyczyniać się do rozwoju zespołu suchego oka.

Jak zadbać o zdrowie oczu?

Przede wszystkim starajmy się wysypiać. W miarę możliwości zalecana jest również krótka drzemka w ciągu dnia, która pozwoli oczom na chwilę odpoczynku. Przy objawach wskazujących na zespół suchego oka zaleca się stosować krople nawilżające do oczu z kwasem hialuronowym [3]. Można aplikować je także profilaktycznie.  O wzrok można też zadbać za sprawą odpowiednio skomponowanej diety, uwzględniającej podaż witamin, soli mineralnych i kwasów omega-3 mających korzystny wpływ na narząd wzroku. Można też przyjmować suplementy diety opracowane z myślą o zdrowych oczach, na przykład Ocuvite Complete.

Bibliografia:

  1. Otylia Krajewska i in., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 2, 47-54.
  2. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  3. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij