Mitomania - czym jest zespół Delbrücka

Mitomania – czym jest zespół Delbrücka?

Mitomania, czyli zespół Delbrücka jest patologiczną zdolnością, która wprowadza inne osoby w błąd w związku z kłamaniem, przeinaczaniem faktów, a także opowiadaniem zmyślonych historii. Jednocześnie osoba cierpiąca na zespół Delbrücka przedstawia siebie w bardzo korzystnym świetle. Przypadłość ta może być diagnozowana także u dzieci, jednakże w większości przypadków ma przejściowy charakter. Natomiast dużo groźniejsza okazuje się w przypadku dorosłych, którzy tracą kontrolę nad odróżnieniem kłamstwa od rzeczywistości.

Patologiczne kłamstwa – zespół Delbrücka

Nie zawsze jasny jest termin mitomania – czym jest zespół Delbrücka? Oraz jakie są jego objawy? Zespół Delbrücka jest nazywany również mitomanią, kłamstwem patologicznym oraz pseudologią. Choroba objawia się wprowadzaniem innych osób w błąd, zmyślaniem historii, zatajaniem prawdy. Osoby chore przedstawiają zatem historie, które w rzeczywistości nigdy się nie wydarzyły. Dodatkowo istotną kwestią jest, że chorzy przedstawiają siebie jako jednostki wyidealizowane, dobre, które zawsze korzystnie wyglądają w przedstawionych fantazjach. Pacjenci najczęściej nie są już w stanie odróżniać prawdy od własnych fantazji. Co więcej mitomani najczęściej zapominają już o tym, o czym opowiadali wcześniej. Dlatego najczęściej swoje historie tworzą na bieżąco, przez co nie mają one sensu i nie są logicznie ze sobą połączone.

Najczęstsze przyczyny mitomani

Właściwe przyczyny mitomanii są najczęściej trudne do ustalenia. Mogą być jednak następstwem przebytych chorób oddziałujących na funkcjonowanie mózgu. Nierzadko zespół Delbrücka pojawia się u osób z wrodzonymi właściwościami psychopatycznymi. Jednak jak wskazują dotychczasowe badania mitomania często pojawia się już na etapie dojrzewania. Tym samym może mieć one związek z warunkami środowiskowymi, w których dorasta człowiek. Dodatkowo istnieją czynniki, które mogą działać stymulująco na rozwój mitomani kropka szczególności są to traumatyczne doświadczenia z przeszłości, takie jak przemoc, patologiczna bieda, molestowanie, utrata bliskiej osoby, ale również alkoholizm oraz narkomania rodziców czy opiekunów. Tym samym osoba chora ucieka do bajkowego świata, w którym rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Świat ten jest najczęściej barny, wyidealizowany, w którym sam chory cieszy się szacunkiem oraz podziwiam innych osób. Niekiedy mitomania tłumaczone jest także na gruncie zaburzeń neurologicznych. Dotyczyć może ona zatem osób, które w przeszłości doznały urazów układu nerwowego.

Właściwe leczenie mitomani

Zespół Delbrücka jest dolegliwością stosunkowo trudną w leczeniu. Przede wszystkim wynika to z barier wewnętrznych chorego. Najczęściej bardzo ciężko jest uświadomić osobie chorej, że cierpi ona na mitomanię. Mitoman, który żyje w świecie własnych fantazji, najczęściej odrzuca wszelką argumentację. Wynika to zatem z niepełnej świadomości sytuacji oraz nierzadko braku kontaktu z realnym światem. Co więcej nie istnieją farmakologiczne środki umożliwiające walkę z mitomanią. Można jednak zdecydować się na psychoterapię. Jednak, aby była ona skuteczna pacjent musi być w pełni świadomy oraz zaakceptować podjęte próby leczenia. Jeżeli jednak mitoman zdecyduje się na leczenie wówczas terapeuci starają się docierać do zdarzeń z przeszłości, które mogły wpłynąć na ukształtowanie się zaburzeń osobowości. Podejmuje się próbę zmiany wzorców zachowań, aby wpłynąć na postrzeganie świata chorego. Wymaga to oczywiście czasu i determinacji nie tylko ze strony chorej osoby, lecz również jego bliskich.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij