Kiedy należy wykonać tomografię komputerową szczęki?

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową szczęki?

Diagnostyka może być wykonywana za pomocą wielu metod. Dzięki ich wynikom możliwe jest szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Jedną z nich jest tomografia komputerowa (inaczej skanowanie zębów). Pozwala ona na wizualizację wewnętrznych struktur kości szczęki. Jaki jest najlepszy moment na wykonanie tomografii komputerowej zębów?

Co to jest tomografia komputerowa zębów?

Tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT), rodzaj radiografii komputerowej, jest stosowana głównie w stomatologii i laryngologii. Technologia umożliwiła tworzenie obrazów, które są znacznie bardziej szczegółowe niż te w innych dziedzinach medycyny. CBCT stomatologiczne może być stosowane jako uzupełnienie zdjęć rentgenowskich, pantomogramów i cefalometrii.

Dlaczego warto wykonać tomografię komputerową, a nie zdjęcie rentgenowskie?

Tomografia komputerowa zębów daje znacznie więcej możliwości diagnostycznych niż zwykły rentgen. Lekarz może zeskanować cały obszar, a następnie na podstawie wyników przepisać najlepsze leczenie. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: cdcstomatologia.pl/tomografia.html

W jakich sytuacjach ma to zastosowanie?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów implantologicznych należy wykonać tomografię stomatologiczną. Dzięki temu możemy określić najlepsze parametry dla implantu poprzez ocenę stanu, jakości i objętości kości. Metoda ta jest stosowana w przypadku konieczności przeprowadzenia skomplikowanego leczenia kanałowego. Za pomocą tego typu badania można również zdiagnozować choroby stawów skroniowo-żuchwowych, a także stany zapalne w tkance kostnej zarówno szczęki jak i żuchwy. Badanie tomograficzne może być wykorzystane do oceny wielkości i lokalizacji torbieli w zatokach przynosowych i szczękowych, a także rozrostów nowotworowych, ubytków kostnych i zębów zatrzymanych. Zastosowanie tomografii komputerowej (TK) jest niezbędne w diagnozowaniu i planowaniu poważnego leczenia stomatologicznego, periodontologicznego lub ortodontycznego.

Wskazania do badania

W wielu przypadkach lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej w celu zbadania zębów. Robi się to w celu oceny zdrowia szczęki i zębów. Może być również stosowany do diagnozowania nieprawidłowości w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych. Tomografia może również wykryć guzy w szczęce i dostarczyć informacji o ich wielkości. Badanie to może być również wykorzystane do zlokalizowania źródła bólu. Pozwala to na dokładniejsze i lepiej dopasowane leczenie. Implantologia i chirurgia szeroko wykorzystują tomografię wiązki stożkowej. Ma ona kluczowe znaczenie w planowaniu zabiegu. Pozwala na łatwiejszą ocenę ryzyka i kontrolę postępów po operacji. Za pomocą Tomografii można również prawidłowo dopasować implant pod względem rozmiaru, kształtu i pozycji.

Tomografia zębów wykorzystywana jest również w ortodoncji. Pozwala ona na precyzyjne obrazowanie wad, a także wykonuje pomiary, które są niezbędne do wyboru metody korekcyjnej. Periodontologia zajmuje się chorobami dziąseł lub błony śluzowej. Dzięki tomografowi stomatolog może dokładnie ocenić przestrzenie międzyzębowe pod kątem ubytków i zaplanować przyszłe leczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij