Teoretycznie - wszystko wiemy. Żeby być zdrowym i w formie, trzeba ćwiczyć, najlepiej regularnie. Ale jak tą regularność osiągnąć? Jak ułożyć ćwiczenia, żeby rzeczywiście przynosiły efekty? Jeśli też masz z tym problem - oto odpowiedź: gotowy plan treningowy na kolejne 4 tygodnie, który pozwoli ci nie tylko poprawić kondycję i siłę, ale także pozytywnie wpłynie na wygląd twojej sylwetki.

DLACZEGO WARTO MIEĆ HARMONOGRAM ĆWICZEŃ?

Spontaniczna aktywność i codzienna niespodzianka w formie ćwiczeń to oczywiście też sposób na zdrowie, ale nie dla wszystkich. Dla osób niezdyscyplinowanych, nie mogących się zmotywować i szukających ciągle sposobów na regularny trening dużo lepiej sprawdzi się plan treningowy, niż spontaniczne ćwiczenia. Plan pomaga trzymać się w ryzach, ćwiczyć regularnie i powoli osiągać zamierzone cele.

Zaleta ułożonego planu jest jeszcze jedna - ma sens. Bardzo często ćwicząc bez planu nie dostarczamy swojemu ciału ruchu w odpowiednich proporcjach. W każdym dobrym planie treningowym powinno być miejsce zarówno na mocniejsze, intensywniejsze aktywności, jak i na lżejsze treningi, a także zestawy ćwiczeń ukierunkowane na poprawę konkretnych umiejętności i cech (wzmacnianie mięśni, gibkość, kondycja). Kiedy ćwiczymy spontanicznie, bardzo często te proporcje są zaburzone - w związku z czym nie tylko nie osiągamy swoich celów zdrowotnych czy sylwetkowych, ale też po prostu nie rozwijamy ciała w odpowiedni sposób.

PLAN TRENINGOWY CODZIENNIE FIT & SONKO

Poniższy plan treningowy może być stosowany zarówno przez osoby początkujące, jak i średnio-zaawansowane. Pomoże wam wprowadzić regularne treningi, poprawić kondycję, wytrzymałość mięśniową oraz gibkość, a przy stosowaniu odpowiedniej diety - osiągnąć także cele sylwetkowe.

Ważne uwagi:

  • osoby początkujące powinny robić treningi we własnym tempie i w razie problemów - wydłużać przerwy pomiędzy ćwiczeniami;
  • osoby zaawansowane mogą dołożyć do treningu dodatkowe obciążenie w postaci hantli, butelek z wodą, obciążników.
  • aby osiągnąć najlepsze efekty, planu należy przestrzegać minimalnie przez 4 i maksymalnie przez 8 tygodni (po tym czasie należy zmienić plan treningowy)

Plan składa się z czterech treningów. Każdy z nich staramy się wykonać w całości. W przypadku pominięcia któregoś dnia harmonogramu, wskazane jest kontynuowanie planu od pominiętego treningu - czyli nie omijamy żadnych ćwiczeń. Nie nadrabiamy treningów próbując wykonać dwa zestawy ćwiczeń w jeden dzień: to nie poprawi naszych efektów.

Warto pamiętać o odpowiednim żywieniu i nawadnianiu, które pomoże nam osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Pamiętajmy także o odpoczynku!

DZIEŃ 1: Spalanie i ujędrnianie

DZIEŃ 2: Wolne

DZIEŃ 3: Trening spalający

DZIEŃ 4: Wolne

DZIEŃ 5: Rozgrzewka + dowolny trening przynajmniej 30 minutowy o średniej intensywności - np. bieganie, pływanie, marszobieg, nordic walking, taniec, zumba, treningi cardio, bieżnia, orbitrek, rowerek + rozciąganie

DZIEŃ 6: wolne

DZIEŃ 7: Stretching

Plan powtarzamy przynajmniej cztery tygodnie.

NAJWAŻNIEJSZE - TO REGULARNOŚĆ!

Nie wymyślne ćwiczenia, fantazyjna dieta, cudowne sposoby - ale właśnie regularność zapewni nam zdrowie, kondycję i wymarzoną formę. Zamiast zaczynać ciągle od poniedziałku - zacznij z planem od razu i po prostu działaj! Teraz wszystko zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie!

Marta Hennig

Author: Marta Hennig

Nazywam się Marta Hennig i jestem trenerem przygotowania motorycznego, instruktorem fitness, trenerem personalnym i byłą sprinterką. Dla Ciebie jednak mogę być po prostu Martą  Istnieję na blogu i w social mediach, bo chciałam udowodnić, że bycie fit nie musi być trudne. Ba: bycie w formie i trwanie w zdrowiu może być nawet przyjemne! Bez wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, bez zakazów, nakazów i doby, która rozciąga się jak guma od legginsów. Chcę udowodnić, że być fit może być każdy – niezależnie od wieku i grubości portfela. Mam nadzieję, że ze mną i z moimi zestawami ćwiczeń sam przekonasz się na własnej skórze, że można być codziennie fit – i to bez spiny! codzienniefit.pl

zobacz artykuły