Co powstrzymuje Cię przed bieganiem? Nie masz po prostu do tego dostatecznej motywacji? Spieszę z pomocą, aby przedstawić Ci całą listę argumentów, że bieganie naprawdę ma tę moc i warto przyjaźnić się z nim przez długie lata!

Zastanów się, dlaczego ta forma aktywności, ma tak wielu zagorzałych fanów? Skoro byłoby to coś nudnego lub pospolitego, to każdy po pewnym czasie najzwyczajniej w świecie dawno odpuścił by to sobie. A ludzie jednak biegają i jest ich w Polsce coraz więcej! Przykładem mogą być biegi kobiet, które organizuję – pamiętam jak liczba uczestniczek zaczynała się od 200 jeszcze trzy lata temu! A dziś jest nas co najmniej na jednym wydarzeniu grubo ponad 1000.

Postaram się przekonać Cię dzisiaj, że bieganie jest wspaniałą formą aktywności. Mogę Ci zagwarantować, że jeśli raz spróbujesz, to już nigdy nie będziesz chciała przestać. Bieganie stanie się częścią Twojego życia. Nowego życia. A zatem, gotowa do startu?

Osobiste zwycięstwa

Biegaj, żeby się zmienić, rozwijać - wprowadź wreszcie w swoim życiu coś, co realnie zmieni je na lepsze. Poczujesz w sobie nową, świeżą energię i zadowolenie, za każdym razem, kiedy w ruchu spędziłaś choć trochę czasu i wygrałaś wewnętrzną walkę z lenistwem!

Siła nawyku

Bieganie uzależnia. Mówię szczerze! Potwierdza to też coraz większa z roku na rok liczba uczestniczek biegów kobiet jakie organizuję. Dla wielu z nich te babskie imprezy z przesłaniem stały się początkiem ich biegowej przygody!

Zacznij biegać w ustalonym czasie. Wyznacz sobie przykładowo biegowe wtorki i soboty. Zaplanuj fajną trasę no i umów się z koleżanką, albo wciągnij w to swojego partnera. Wówczas trudniej będzie Ci zrezygnować. Jest też sporo grup biegowych – jestem przekonana, że i w Twoim mieście coś się znajdzie. Moja przygoda z bieganiem właśnie tak się rozpoczęła!

Bieganie jest tanie?

Jeśli, by usprawiedliwić swój brak zdecydowania, twierdzisz, że bieganie wymaga zainwestowania sporej ilości gotówki, to zmartwię Cię, bo tak nie jest. Ta forma aktywności fizycznej należy akurat do najtańszych, jakie znam. Za ok. 500 zł skompletujesz cały, uniwersalny strój do biegania na cały rok. Wszystko, czego potrzebujesz to:

 

 • Buty – od 150 zł,
 • Getry – ok. 80 zł,
 • Stanik sportowy – od 100 zł,
 • Kurtka – wiatrówka – od 80 zł,
 • Bufka – ok. 25 zł,
 • T-shirt – 25 zł,

 

Co daje bieganie?

Pewnie się zastanawiasz, jakie korzyści przynosi bieganie. Mogłabym je wymieniać całymi godzinami, ale skupię się na tych, najistotniejszych dla Ciebie. Po pierwsze bieganie wyzwala endorfiny – hormony szczęścia. Od tej pory Twój humor znacznie się poprawi i w odstawkę pójdą słodycze, bo będziesz miała na nie mniejszy apetyt. A jeśli pojawią się u Ciebie słodkie przewinienia (przecież jesteśmy tylko ludźmi) Twój organizm doskonale sobie z nimi poradzi. Bieganie bowiem oprócz rozprawiania się z kaloriami, wspiera pracę trzustki chroniąc przed insulioopornością i cukrzycą.

Kolejna korzyść to silne serce. Trening typu kardio czyni cuda i poprawi ogólną pracę układu krwionośnego. Ten rodzaj sportu wpływa dobroczynnie na cały organizm – wzmacnia mięśnie, stawy, poprawia wydolność płuc i obniża ryzyku zawału serca.

Dla pań, które od zawsze chcą zrzucić kilka kilogramów mam dobrą wiadomość - bieganie, nawet mało intensywne, bardzo mocno odchudza. I to bez żadnych większych wyrzeczeń, w postaci drakońskich diet czy morderczych ćwiczeń na siłowni.

Ta forma aktywności pomaga w redukcji PMS czyli napięcia jakie pojawia się przed okresem oraz bólów miesiączkowych. W czasie biegu odpoczywasz psychicznie. Słuchasz ulubionej muzyki, wyciszasz się, jesteś sama ze swoimi myślami lub dzielisz się pasją z innymi – jak wolisz. Ładujesz akumulatory na kolejne wyzwania, obmyślasz plan działania. U mnie najlepsze pomysły rodzą się właśnie podczas biegania, a problemy stanowczo zmniejszają swoja rangę. Dotleniasz mózg – on naprawdę się tego domaga!

Bieganie w grupie

Jeśli brakuje Ci motywacji do biegania samej, znajdź towarzystwo. Według badań kobiety biegają dla przygody, frajdy, ale lubią robić to w grupie. Wtedy można cieszyć się tym sportem, bez usilnego bicia rekordów. Bieganie to dla nich odskocznia od codzienności, ale i stosunkowo tani i łatwo dostępny sport - szczególnie dla kobiet (patrz Wykres nr 1).

Wykres nr 1. Powody uprawiania biegów:

10 patentów, aby zacząć biegać tej wiosny!

 

 • Poszukaj dobrej grupy wsparcia – pasjonatki górą!
 • Rzuć wyzwanie koleżance – wyznaczcie sobie realny cel do spełnienia.
 • Zainwestuj w odzież sportową – taka mała motywacja na początek.
 • Ustal sobie jasne cele na ten rok.
 • Uczestnicz w zawodach sportowych – dają Ci dodatkowego „kopa” do działania.
 • Ogłoś, że biegasz na swoim Facebook’u, Twiterze i Instragramie – znajdziesz wsparcie i trudniej będzie Ci się potem wycofać.
 • Planuj ciekawe wycieczki biegowe, w atrakcyjne miejsca.
 • Namów na bieganie swego partnera.
 • Zapisz się na lokalne biegi.
 • Znajdź motywację do działania - zapisz się na bieg motywacyjny.

 

Jeśli wiesz już dlaczego warto zaprzyjaźnić się z bieganiem, nie pozostaje nic innego jak któregoś dnia spotkać Cię na przebieżce i przybić piątkę. I tego nam z całego z serca życzę!

 

Marzena Michalec

Author: Marzena Michalec

Jestem pomysłodawczynią największego poruszenia kobiet w Polsce jakim jest cykl imprez Bieg Kobiet ANITA Zawsze Pier(s)i. W tym roku do aktywności zmotywuję ponad 10 000 kobiet w 8 miastach w Polsce. Mam jednak nadzieję, że oprócz sportowych emocji, rozbudzę w Polkach świadomość dotyczącą troski o ich zdrowie i namówię z sukcesem na profilaktyczne badania piersi w imię hasła – Zawsze Pie(w)si przed rakiem piersi! Świadomie staram się podchodzić do odżywiania, bo jestem przekonana, że „jesteś tym, co jesz i czujesz się tak jak jesz”. Namawiam na moim blogu do zmian złych przyzwyczajeń, motywuję do biegania i promuję życiowy optymizm. Jestem kobietą w biegu, bo odnajduję się w działaniu i inspiruje mnie robienie wszystkiego tego, w czym widzę sens. Zapraszam do wspólnego biegu www.kobietawbiegu.pl

zobacz artykuły