Magnez jest jednym z pierwiastków, które są istotne dla wielu układów naszego organizmu. Przez styl życia wiele osób cierpi na jego niedobory. Po co warto sięgnąć, by uzupełnić magnez?

W zależności od wieku i płci dzienne zapotrzebowanie na magnez waha się w przedziale 290-360 mg. Warto zadbać o to, by nasza dieta zawierała spore ilości tego makroelementu, bo warunkuje wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Jest istotny m.in. dla układu nerwowego, odpornościowego, pokarmowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego. Kto jest narażony na niedobory i w jaki sposób możemy je szybko uzupełnić?

Z czego wynikają niedobory magnezu?

Czasem jesteśmy przekonani o tym, że nasza dieta jest zdrowa, ale jeśli przyjrzeć się jej nieco bliżej, nie do końca tak jest. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu niedoborów, w tym deficytu magnezu. Przede wszystkim magnez łatwo wypłukuje się z organizmu, do czego przyczynia się picie herbaty, kawy, alkoholu i napojów gazowanych. Szybkiemu wypłukiwaniu sprzyja też obecność w jedzeniu soli. Drugim czynnikiem jest nadmiar cukru w diecie. Trawienie cukrów odbywa się z udziałem magnezu, więc im więcej organizm ma do strawienia, tym więcej wykorzystuje magnezu. Do niedoborów przyczyniają się też produkty z dużą zawartością tłuszczów nasyconych i oczywiście niewielka ilość tych, które magnez zawierają. 

W czym znajdziemy magnez?

Wbrew pozorom produktów, w których pierwiastek ten się pojawia, jest całkiem sporo. Duże ilości tego pierwiastka znajdziemy w zbożach i produktach zbożowych. Warto sięgać po ciemne pieczywo, nasiona i otręby, a także kasze i brązowy ryż. Sporo magnezu znajdziemy także w warzywach i owocach. Najwięcej znajdziemy go w warzywach liściastych jak szpinak i rukola, natce pietruszki, selerze naciowym i koprze. Jest też w warzywach strączkowych, jak groch i kiełkach. Jeśli natomiast chcemy dostarczyć sobie magnezu wraz z owocami, to w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jabłka, truskawki, gruszki, śliwki i banany. Pamiętajmy jednak, by jeść je na surowo.

Magnez w wodzie

Każdy z nas powinien dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednak wybierając wodę mineralną lub napój możemy zatroszczyć się o coś więcej niż dostarczenie płynów. Na sklepowych półkach znajdziemy kilka produktów o zwiększonej zawartości magnezu. Część z nich potrafi zapewnić przeszło połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Przykładem napoju witaminowego zawierającej większą dawkę magnezu jest OSHEE Vitamin Water Magnez+B6.

 

Author: Redakcja