Z nami zdrowo
Zaloguj się

Logowanie

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Pamiętaj mnie
Zaloguj się za pomocą konta
Wydarzenia 2020-10-05

Wpływ pandemii na nasze zdrowie psychiczne - wywiad z dr Agatą Dimter

Na pytania odpowiedziała dr Agata Dimter- Kierownik Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala

... Czytaj więcej...
Human week – razem zadbajmy o nasze zdrowie psychiczne

Żyjemy w czasach wygody i dobrobytu. Szybko potwierdzi to krótki rzut oka w przeszłość, na problemy trapiące naszych przodków. Nie oznacza to jednak, że nie mamy strapień, z którymi musimy walczyć. Jednym z nich są schorzenia psychiczne, coraz częściej dotykające młodych ludzi. Skala zjawiska wymaga wiedzy i działań. Właśnie dlatego warto wziąć udział w Human Week!

Każda cywilizacja cierpi na jakieś choroby. Kiedyś wynikały z braku higieny, wiedzy czy lekarstw. Współcześnie, nawet w okresie pandemii covid-19, coraz więcej mówi się o potrzebie rozwoju psychiatrii. Od początku lat 90. stale rośnie liczba osób z depresją, lękami, zaburzeniami odżywiania, nadużywaniem zakazanych substancji. Te wszystkie choroby potęguje uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych, co dotyka głównie młodych ludzi. To właśnie troska o młodzież będzie tematem przewodnim II Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.  

Poważne wyzwanie

Liczby, które podają psychiatrzy są bardzo niepokojące. Ich zdaniem co czwarte dziecko w Polsce wymaga konsultacji psychiatrycznej, terapii lub wsparcia psychologa. To około 600 tysięcy młodych pacjentów! Często nie radzą sobie z wszechobecnym hejtem oraz brakiem akceptacji. Wpadają w depresję, mają zaburzenia odżywiania, sięgają po narkotyki i dopalacze. Żeby lepiej zobrazować skalę problemu warto zauważyć, że już dziś, główną przyczyną śmierci wśród Polaków w wieku 15-19 lat są… samobójstwa. Tymczasem lekarze zajmujący się problemem twierdzą, że takich zgonów jest trzy razy więcej niż w oficjalnych statystykach.

Jeśli do tego zestawienia dodamy problemy placówek, mających za zadanie leczyć schorzenia psychiczne u młodych ludzi, to mamy przed sobą naprawdę ogromne wyzwanie. W szpitalach psychiatrycznych dla dzieci brakuje łóżek, wykwalifikowanego personelu i lekarzy. Za mało jest również psychoterapeutów, którzy specjalizują się w pracy z młodzieżą. Dotyczy to zarówno pomocy dostępnej publicznie, jak i prywatnie.

Cytując klasyka, można więc zapytać „Quo vadis psychiatrio”? I właśnie na tak zadane pytanie odpowiedzą prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec oraz prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, którzy w środę 7 października o 16:00 będą rozmawiać podczas Human Week. Jednym z tematów będzie trwająca od kilku lat reforma systemu.

Kto jest odpowiedzialny?

Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie skąd biorą się kłopoty psychiczne u młodzieży. Wiele z nich ma swoje źródło w grupie rówieśniczej, czy internecie, ale pierwszym kierunkiem, w który powinniśmy spojrzeć jest dom. To co dzieje się w rodzinie jest najważniejsze i wpływa na nas już od momentu urodzenia, co podkreśla Maja Zagajewska, prowadząca „Zielony Domek” w Krakowie. W czasie Human Week skupi się na problemie depresji poporodowej w ramach wykładu „Pierwsze chwile, pierwsze szanse”.

Co wydaje się oczywiste, występowaniu problemów psychicznych u dzieci sprzyja przemoc domowa. Jaki wpływ ma taka przemoc na rozwój dziecka opowie z kolei dr n. med. Krzysztof Szwajca i będzie to wykład obowiązkowy oraz uświadamiający dla każdego rodzica. Bo krzywda nie jedno ma imię i nie oznacza tylko przemocy fizycznej.

Niemniej ważne na późniejszym etapie dorastania jest obserwowanie konfliktów i sporów ideologicznych wśród dorosłych. Często przekładają się one na relacje między nastolatkami. W ich efekcie może pojawić się agresja i prześladowanie, a także dylematy związane z orientacją seksualną. Ten temat wybrzmi podczas ostatniego wykładu, w piątkowy wieczór 9 października, a poprowadzi go mgr Marta Dora.

Co należy zrobić?

Obok świadomości problemu potrzebne nam jest przede wszystkim działanie. Działania systemowe zostały już podjęte. Od kwietnia bieżącego roku, młodych pacjentów w Polsce przyjmuje już 127 Środowiskowych Centrów Psychologicznych. Można tam zgłosić się po pomoc, poradę, zostać przyjętym na psychoterapię. W kolejnych krokach mają powstawać następne ośrodki, które zapewnią opiekę ambulatoryjną i stacjonarną.

Najważniejsze, by kształcić specjalistów i tworzyć programy profilaktyki, które będą działać już w okresie po narodzinach dziecka oraz w kolejnych etapach rozwoju. Dzięki temu będzie można uniknąć wielu problemów, a z dużą ich liczbą poradzić bez użycia leków – jedynie w oparciu o psychoterapię.

Dr hab. n. med. Maciej Pilecki podkreśla, że ogromny ciężar spoczywa na barkach dorosłych, którzy muszą uczyć swoje dzieci i podopiecznych dialogu, szacunku dla drugiego człowieka, jego poglądów i odmienności. Zamiast polaryzowania i wprowadzania podziałów, powinniśmy uczyć akceptacji różnic.

Co jednak najważniejsze – musimy rozmawiać. Osoby z problemami psychicznymi często czują się osamotnione w walce z chorobą. Nasze wsparcie może znaczyć bardzo dużo i stać się przysłowiowym „światłem w tunelu”. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniach online w ramach "Human Week - II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego". Patronat nad inicjatywą objęła Fundacja OSHEE.

 

 

Nie ma nic lepszego, jak w letni poranek rozpocząć dzień pysznym i zdrowym koktajlem owocowym w wersji vege!

Składniki:

 • 400 ml napoju roślinnego ryżowego marki Sonko
 • pół szklanki wiśni pozbawionych pestek
 • 2 duże brzoskwinie
 • kilka listków mięty

Przygotowanie:

W dzbanku blendera umieszczamy umyte, pozbawione pestek owoce, dodajemy kilka listków mięty i zalewamy mlekiem roślinnym. Miksujemy Smacznego!

Moda na superfoods trwa w najlepsze! Popyt na produkty, które dostały te zaszczytne miano nieustannie rośnie. Ale czym właściwie jest superfoods i co możemy do tego zaliczyć?

Pod pojęciem superfoods kryje się tak naprawdę mnóstwo znanych artykułów spożywczych. Są to te produkty, które zawierają nieprzeciętnie dużo składników odżywczych, antyoksydantów, witamin i soli mineralnych. Zanim dany produkt zostanie włączony na listę superfoods, musi przejść badania. Warto podkreślić, że superfoods to nie jedynie chwilowy trend. Sięgając po żywność z tej kategorii, mamy pewność, że dbamy o swoje zdrowie. Nie ma jednej listy produktów, bo grupa jest niesamowicie duża. Są w niej produkty polskie, które bez trudu znajdziemy w najbliższym sklepie. Nie brakuje też bardziej egzotycznych, jakie dopiero odkrywamy w naszej strefie klimatycznej. Przybliżmy sobie kilka pozycji wchodzących w skład superfoods.

1. Warzywa

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Od lat kładzie się duży nacisk na to, by pojawiały się w naszej diecie. Wśród warzyw jest sporo takich, które mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych i zyskały miano superfoods. Są to przykładowo: dynia, jarmuż, szpinak, kapusta, buraki.

2. Owoce

Owoce są drugą obszerną grupą, w której nie brakuje tych posiadających bogactwo różnych witamin i związków. Wymienić można m.in. jabłka, śliwki, truskawki, malinę, czy żurawinę.

3. Orzechy i nasiona

W orzechach, zwłaszcza w orzechach włoskich, jest mnóstwo kwasów omega-3. Oprócz tego znajdują się magnez, kwas foliowy, błonnik i białko. Chociaż są tłuste, zawierają jedynie zdrowe tłuszcze, więc nie tuczą. Równie wartościowe są nasiona i pestki, jak siemię lniane, sezam, czy słonecznik.

4. Tłuste ryby

Tutaj również mamy ogromne ilości kwasów omega-3. Dodatkowo ryby są źródłem białka. Aby mieć pewność, że przyjmujemy duże dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, stawiajmy na takie gatunki ryb, jak łosoś czy makrela.

5. Miód 

Właściwości leczniczych i odżywczych nie brakuje również, kiedy spojrzymy na miód i produkty pszczele. Są źródłem probiotyków, enzymów, antyoksydantów, minerałów i witamin.

6. Kasza jaglana

Nie bez powodu przez wiele wieków proso, z którego powstaje kasza jaglana, było jednym z podstawowych składników diety. Kasza jaglana podobnie jak poprzednie produkty spożywcze ma mnóstwo witamin, zwłaszcza z grupy B, a także sporo soli mineralnych i białka.

7. Surowe kakao

Fani czekolady pewnie się uśmiechają, ale niestety nie chodzi tu o słodki przysmak. Mowa o surowych ziarnach kakaowca lub surowej czekoladzie. W takiej wersji kakao zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, enzymów i witamin.

8. Nasiona chia

To przykład superfoods, które w naszym kraju dopiero zyskuje na popularności. To prawdziwa skarbnica witamin i antyoksydantów. Nasiona chia możemy dodać do jogurtu, sałatek, obiadu. Albo sięgnąć po wafle SONKO, które oprócz dodatku chia zawierają wiele innych nasion i ziaren.

9. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny bez cukru i innych dodatków, zawiera mnóstwo probiotyków, które są nieocenione dla naszej odporności i funkcjonowania jelit.

10. Kiszonki

Podobnie jak jogurty zawierają priobiotyki. Oprócz tego jest w nich sporo witamin.

Mega vege burger od jedz.pysznie skradnie Wasze serca i podniebienia. 

Do wykonania burgera potrzebujemy:

 • 100g mieszanki kasz SONKO Fit Lunch 
 • 1 jajko 
 • 25 g bułki tartej 
 • 0,5 małej cebulki 
 • 0,5 pęczka natki pietruszki 

Oraz ulubione dodatki :

 • Roszponka
 • Bułka 
 • Czerwona cebula 
 • Ser 
 • Pomidor 
 • Sos czosnkowy, sos bbq

Przygotowanie:

Gotujemy kaszę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie ją odsączamy, aby miała jak najmniej wody w sobie. Cebulkę krojimy drobno i podsmażam na odrobinie oleju. Kaszę dokładnie łączymy z cebulką, pietruszką, jajkiem i bułką tartą. Formujemy kotlet, takiej wielkości jak chcemy i obsmażam na złoty kolor na odrobinie oleju. Następnie składamy burgera z ulubionymi dodatkami. 

 

Magnez jest jednym z pierwiastków, które są istotne dla wielu układów naszego organizmu. Przez styl życia wiele osób cierpi na jego niedobory. Po co warto sięgnąć, by uzupełnić magnez?

W zależności od wieku i płci dzienne zapotrzebowanie na magnez waha się w przedziale 290-360 mg. Warto zadbać o to, by nasza dieta zawierała spore ilości tego makroelementu, bo warunkuje wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Jest istotny m.in. dla układu nerwowego, odpornościowego, pokarmowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego. Kto jest narażony na niedobory i w jaki sposób możemy je szybko uzupełnić?

Z czego wynikają niedobory magnezu?

Czasem jesteśmy przekonani o tym, że nasza dieta jest zdrowa, ale jeśli przyjrzeć się jej nieco bliżej, nie do końca tak jest. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu niedoborów, w tym deficytu magnezu. Przede wszystkim magnez łatwo wypłukuje się z organizmu, do czego przyczynia się picie herbaty, kawy, alkoholu i napojów gazowanych. Szybkiemu wypłukiwaniu sprzyja też obecność w jedzeniu soli. Drugim czynnikiem jest nadmiar cukru w diecie. Trawienie cukrów odbywa się z udziałem magnezu, więc im więcej organizm ma do strawienia, tym więcej wykorzystuje magnezu. Do niedoborów przyczyniają się też produkty z dużą zawartością tłuszczów nasyconych i oczywiście niewielka ilość tych, które magnez zawierają. 

W czym znajdziemy magnez?

Wbrew pozorom produktów, w których pierwiastek ten się pojawia, jest całkiem sporo. Duże ilości tego pierwiastka znajdziemy w zbożach i produktach zbożowych. Warto sięgać po ciemne pieczywo, nasiona i otręby, a także kasze i brązowy ryż. Sporo magnezu znajdziemy także w warzywach i owocach. Najwięcej znajdziemy go w warzywach liściastych jak szpinak i rukola, natce pietruszki, selerze naciowym i koprze. Jest też w warzywach strączkowych, jak groch i kiełkach. Jeśli natomiast chcemy dostarczyć sobie magnezu wraz z owocami, to w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jabłka, truskawki, gruszki, śliwki i banany. Pamiętajmy jednak, by jeść je na surowo.

Magnez w wodzie

Każdy z nas powinien dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednak wybierając wodę mineralną lub napój możemy zatroszczyć się o coś więcej niż dostarczenie płynów. Na sklepowych półkach znajdziemy kilka produktów o zwiększonej zawartości magnezu. Część z nich potrafi zapewnić przeszło połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Przykładem napoju witaminowego zawierającej większą dawkę magnezu jest OSHEE Vitamin Water Magnez+B6.